fallback

НАП да вземе мерки за събирането на здравните вноски, призова експерт

250 хил. души имат възможност да плащат осигуровки, но не го правят, посочи Деница Сачева

10:00 | 30.01.15 г. 2

Най-некоректният платец на здравните вноски не са гражданите, а държавата, и предложението на здравния министър Петър Москов здравно неосигурените лица да платят до 6 месеца вноските за три години назад или да платят вноските за 15 години, няма да има ефект. Този коментар направи председателят на Управителния съвет на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване Деница Сачева пред БНР.

Според нея правилното решение е Националната агенция за приходите (НАП) да предприеме действия и да накара хората, които имат възможност да плащат осигуровки, но не го правят, да платят - така както събира данъци. По закон плащането на здравни осигуровки е задължително, припомни Сачева.

Около 250 хил. души могат, но не плащат осигуровки и техният мотив е, че ако им се наложи лечение, ще могат да си платят „дали под масата, или редовно”.

Експертът обясни, че хората, които не плащат здравните вноски у нас, са няколко категории и най-рисковата от тях са дълготрайно безработните. Става въпрос за около 243 хил. души и при някои от тях неплащането на вноските продължава повече от 12 месеца. За тези случаи обаче има и справедливо решение, смята експертът.

„Всяка година в Агенцията за социално подпомагане се планират средства, които целево се превеждат на НЗОК именно за осигуряването на лечението на такива хора – без осигуровки, но в изключително тежко материално положение”, обясни Сачева.

Тя допълни, че в този случай е въпрос на добра стиковка между социалната и здравната система и добрата преценка на социалните работници чии здравни осигуровки да бъдат платени и да има превенция на измамите.

Има и още една категория неплащащи, които злоупотребяват със Спешната помощ, използвайки я като вход в системата.

Сачева посочи още един сериозен проблем по отношение на плащането на здравни осигуровки – корупцията.

„Ако има съмнения в корупция и хора са принудени да плащат 4 пъти за здравеопазване – чрез данъци, осигуровки, дарения и корупция, естествено, че хората искат да получат своето адекватно обяснение защо им се налага да плащат 4 пъти”, коментира тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:38 | 06.09.22 г.
fallback